Vores pakker
Löv
I denne video gennemgår Josef vores modeller, svarer på almindelige spørgsmål og viser saunateltene, pakkerne, bænkmulighederne og meget mere. En grundig gennemgang af alt, du har brug for at vide, før du køber.
Det, der adskiller saunatelte, ses sjældent på et produktbillede. Det er materialet i vinduerne, tykkelsen på ovnens stål, lynlåsene og adgangen til reservedele, der afgør, hvor længe et saunatelt holder.
Vi har bygget bast til at holde i mange år. En PFAS-fri og brandtestet teltdug, hydrolyseresistente vinduer, der er testet for, hvad de afgiver, når de bliver varme, ovnen Malm i 2,5 mm rustfrit stål (SS304), lynlåse fra japanske YKK og reservedele til alt. Her gennemgår vi, hvad du kan kigge efter, når du sammenligner.
Hver række peger på noget, du selv kan tjekke, når du sammenligner. Vil du have en konkret sammenligning? Kontakt os, så hjælper vi dig.
| bast | Andre transportable saunatelte | |
|---|---|---|
| Tests | Stoffet testet af TÜV SÜD, vinduerne af IntertekTeltdug, brand og vinduer testet af uafhængige institutter | Uafhængige tests oplyses sjældentSpørg, hvilke tests der er lavet, og af hvem |
| PFAS og brand | PFAS-fri og brandtestet teltdugTestet af TÜV SÜD og SGS | Påstande uden uafhængige tests er almindeligeSpørg, hvem der har testet |
| Vinduer | Hydrolyseresistent TPUForbliver klare sæson efter sæson | PVC eller tyndere TPUKan blive uklare og skøre af fugt og varme |
| Ovn | Malm: 2,5 mm rustfrit stål (SS304)40–60 kg sten rundt om hele ovnen | 0,7–1,5 mm stål, nogle gange SS430 eller SS201Tyndere stål slår sig lettere, og SS430/SS201 ruster lettere |
| Opvarmning | Hurtig og effektiv opvarmning af steneneOp til ca. 80 °C | Stenene ligger ofte oven på ovnenMere varme stråler ud, ubehageligt varmt tæt på ovnen |
| Lynlåse | YKK på alle lynlåseJapanske YKK, verdens førende lynlåsproducent | Nogle gange YKK, nogle gange enklere mærkerEn ødelagt lynlås kan gøre teltet svært at bruge |
| Garanti | 2 år + 100 dages tilfredshedsgarantiIkke tilfreds? Send teltet retur | Følger ofte lovkravetKan være forskellig for telt og ovn |
| Reservedele | Alle komponenter kan udskiftesFås som reservedele | Kan være svære at skaffe efter nogle årNår teltet er en standardmodel fra fabrikken |
| Pakker | Fire størrelserKomplette pakker efter dit behov | Ofte en eller to pakkerFærre størrelser |
| Support | Et team på 10 personerDirekte kontakt før og efter købet | Kan være begrænsetNår saunatelte er en del af et større sortiment |
| Design | Designet af os, in-houseSammen med kunder og Luleå Tekniske Universitet | Ofte standardmodeller fra fabrikken |
| Erfaring | 10 000+ solgte saunatelte450+ forhandlere i Europa | – |
Vi har lagt mest arbejde i de dele, der udsættes for mest varme, fugt og brug.
Vinduerne udsættes for fugt og varme, hver gang du går i sauna. Vi bruger hydrolyseresistent TPU, et materiale, der er udviklet til at tåle netop det år efter år. PVC og tyndere TPU påvirkes mere af fugt og varme over tid.
Vinduesmaterialet er testet af Intertek, et uafhængigt testinstitut, i henhold til VDA 275 og VDA 278 – bilindustriens standarder for måling af formaldehyd og andre stoffer, som et materiale afgiver, når det bliver varmt.
Teltdugen er testet af TÜV SÜD. Der kunne ikke påvises fluor, hvilket betyder, at den er fri for PFAS. Den er også testet af SGS i henhold til teltstandarden EN ISO 5912, og i flammetesten gik flammen ud med det samme.
Malm har 2,5 mm rustfrit stål (SS304) i brændkammeret. Det er markant tykkere end de 0,7–1,5 mm, der er almindeligt i ovne til saunatelte. SS304 indeholder nikkel og krom, som gør, at stålet modstår rust. SS430 indeholder ikke nikkel, og SS201 har et lavt nikkelindhold, så de ruster og misfarves lettere af fugt og varme.
Teltdugen er farvet allerede i råmaterialet, før stoffet fremstilles. Farven sidder i hele fiberen i stedet for på overfladen, hvilket mindsker UV-påvirkning og falmning.
Lynlåsen er en af de dele, du bruger mest. Vi bruger japanske YKK, verdens førende lynlåsproducent, på alle lynlåse. Går en alligevel i stykker, har vi løsninger, så du ikke behøver et nyt telt.
Mange saunatelte er standardmodeller fra fabrikken. Vi designer alt selv, sammen med kunder og Luleå Tekniske Universitet, hvor ph.d.-studerende og forskere har rådgivet os om materialevalg og design.
Over 10 000 saunatelte hos kunderne har givet os feedback i flere år. Hver ny version bygger på det, vores kunder har lært os om, hvordan teltene bliver brugt.
UV-stråling er det, der slider mest på en teltdug over tid. Vejrbeskyttelsen beskytter teltet mod sol, regn og sne, og gulv, måtte og øvrigt tilbehør beskytter mod fugt og slid. Så holder saunateltet i flere sæsoner.
Samme kvalitet i alle fire størrelser.
Varme og fugt slider mest på ovnen, vinduerne og lynlåsene. Sådan har vi bygget dem.
Malm har 2,5 mm rustfrit stål (SS304) i brændkammeret. Tykkere stål holder formen længere ved høje temperaturer. Den første skorstensdel er 1 mm tyk, fordi den udsættes for mest varme. Skorstenen ender ca. 1,5 m over teltdugen og har gnistfanger, så gnister ikke lander på stoffet. På nogle saunatelte ender skorstenen ca. 50 cm over dugen.
Hydrolyseresistent TPU bevarer sin klarhed og styrke trods fugt og varme. Vinduesmaterialet er testet af Intertek for formaldehyd og andre stoffer, der afgives ved varme.
Lynlåsen bruges, hver gang du går ind og ud. Vi bruger japanske YKK, verdens førende lynlåsproducent, og har løsninger, hvis en alligevel skulle gå i stykker.
Sammenligningen gælder almindelige ovne til transportable saunatelte.
| Malm | Andre ovne til saunatelte | |
|---|---|---|
| Godstykkelse | 2,5 mmHolder formen i flere sæsoner | 0,7–1,5 mmTyndere stål slår sig lettere af varmen |
| Stål | Rustfrit stål (SS304)Nikkel og krom, der modstår rust | Ofte SS430 eller SS201Lidt eller intet nikkel, ruster og misfarves lettere |
| Sten | 40–60 kg rundt om hele ovnenVarmen går til stenene | 10–15 kg oven på ovnenFærre sten giver kortere og svagere löyly |
| Strålevarme | Lav – du kan sidde tæt påVarmen går i stedet til stenene | Højere tæt på ovnenUbehageligt varmt at sidde tæt på, især med børn |
| Skorsten | 1 mm i den første skorstensdelDer, hvor varmen er højest | Ofte ca. 0,5 mmTyndt, hvor varmen er højest |
| Skorstenens højdeOver teltdugen | Ca. 1,5 mMed gnistfanger | Nogle gange ca. 50 cmGnister kan lande på stoffet |
| Forbrænding | To trin (sekundær forbrænding)Mindre brænde og renere røg | Oftest ét trinIngen sekundær forbrænding, mere røg fra skorstenen |
Sammenligningen gælder almindelige transportable saunatelte.
| bast | Andre transportable saunatelte | |
|---|---|---|
| StofTykkelse i denier (D) | 300D Oxford, både yder- og inderstofTæt og stabilt uden at blive unødigt tungt | Ofte 210D, nogle gange 410D210D er tyndt nok til at se igennem, 410D gør teltet unødigt tungt |
| Isolering | Tre lag: 300D, bomuldsisolering, 300DHolder på varmen, også når det er koldt udenfor | Varierer og oplyses sjældent |
| PFAS og brand | PFAS-fri og brandtestetTestet af TÜV SÜD og SGS | Tests oplyses sjældentSpørg, hvem der har testet |
| Vinduer | Hydrolyseresistent TPUTestet af Intertek i henhold til VDA 275 og VDA 278 | TPU eller PVC i varierende tykkelseKan blive uklare og skøre af fugt og varme |
| Farve | Farvet i råmaterialetMindre UV-påvirkning og falmning | Oplyses sjældent |
| Lynlåse | YKK på alle lynlåseJapanske YKK, verdens førende lynlåsproducent | YKK eller enklere mærker |
| Teltpløkke og detaljer | Rustfri detaljer hele vejen igennemMetalhuse og teltpløkkenes koblinger i rustfrit stål | Tynde teltpløkke, detaljer, der ikke er rustfriKan bøje og ruste i fugt |
| Design | Designet in-houseMed kunder og Luleå Tekniske Universitet | Ofte standardmodeller fra fabrikken |
| Garanti | 2 år + 100 dages tilfredshedsgarantiAlle komponenter fås som reservedele | Ofte efter lovkravKan være forskellig for telt og ovn |
Teltdug, brand og vinduer er testet af tre uafhængige testinstitutter.
Teltdugen (300D Oxford med 80 g bomuldsisolering) er testet for PFAS, formaldehyd, azofarvestoffer, pH og farveægthed. Der blev ikke påvist PFAS eller formaldehyd, og stoffet overholder grænseværdierne i OEKO-TEX Standard 100.
Vinduesmaterialet (TPU) er testet for formaldehyd (VDA 275) og andre flygtige stoffer (VDA 278). Det er bilindustriens standarder for måling af, hvad et materiale afgiver, når det bliver varmt.
Teltet er testet i henhold til teltstandarden EN ISO 5912. I flammetesten gik flammen ud med det samme, da den blev fjernet, og bunden bestod sin brandtest. Metaldelene var uændrede efter 36 timer i saltspraytest.
Ph.d.-studerende og forskere har rådgivet os om materialevalg og design. Kuldebestandighed, isolering og energieffektivitet er tænkt ind i konstruktionen fra starten.
Gode spørgsmål at stille, når du sammenligner saunatelte: Er teltet testet af et uafhængigt institut? Er teltdugen PFAS-fri og brandtestet? Er vinduerne testet for, hvad de afgiver, når de bliver varme?
Mange ovne til saunatelte bygger på samme princip som en teltovn, hvor varmen stråler ud fra siderne, forfra og bagfra. I Malm går varmen i stedet til 40–60 kg sten rundt om hele ovnen. Malm følger med Näver og Björk, Malm XL med Stam.
Læs mere om MalmEn gradvis, behagelig varme, der kommer fra stenene.
Mindre tid ved ilden, mere tid på bænken.
Forbrænding i to trin giver friskere luft omkring teltet.
En stor, jævn flamme gennem glaslågen.
Det vigtigste, en saunaovn gør, er at varme stenene op. Stenene er saunaens termiske masse. Når de er ordentligt varme, får du en blød og kraftig löyly, når du hælder vand på dem.
Mange ovne til saunatelte er bygget som en teltovn med stenene ovenpå. Så stråler en stor del af varmen ud fra siderne, forfra og bagfra. Det giver kraftig strålevarme tæt på ovnen og mindre varme i stenene.
I Malm omslutter stenkurven hele ovnen, så varmen går til stenene i stedet for direkte ud i teltet. Du får blødere damp, kan sidde tættere på ovnen og bruger mindre brænde.
Klik på et telt, og se, hvordan det ser ud indvendigt.

270 × 270 cm, teltet vejer 22 kg. Lavet til at stå hjemme året rundt – og kan flyttes, når I vil tage det med.

330 × 330 cm, teltet vejer 26 kg. Til familien, vennekredsen eller foreningen, der vil have en rigtig sauna derhjemme uden at bygge.

210 × 210 cm, teltet vejer 14,7 kg. Til sommerhusturen, båden eller en spontan saunatur på stranden.

Sider på 245 cm, teltet vejer 27 kg. Til social sauna, campingpladser, virksomheder og dig, der også vil have det største derhjemme.
Vil I være flere? I de fleste modeller er der plads til en ekstra bænk i ét niveau. Køb en ekstra, eller tag en skammel eller bænk med, som I har derhjemme.
Samme vinduer, samme stål og samme kvalitet hele vejen igennem. Forskellen er, hvor mange der er plads til.

Verdens mest transportable saunatelt. 2–4 personer.

Lavet til at stå hjemme året rundt. 4–6 personer.

Rigtig sauna derhjemme uden at bygge. 6–10 personer.
I tvivl om, hvilken størrelse der passer jer? Book rådgivning
I tvivl? Book gratis rådgivning, så hjælper vi dig med at vælge.
Disse videoer er lavet i samarbejde med bast.
”Det nye topvalg blandt saunatelte. Bedre kvalitet kan man ikke få lige nu.”
”Her har Bast virkelig ramt plet.”
”Det, jeg godt kan lide ved ovnen, er kærligheden til detaljerne.”
”Markant bedre end andre modeller på markedet.”
Over 500 kunder har givet os 4,9 ud af 5 på Trustpilot.
Ja, bast er bygget til at holde i mange år, hvis du passer på teltet. Vi har kunder, der har haft deres saunatelte stående i over tre år uden problemer, og vi har forbedret både telt og ovn siden da. Vinduerne er i hydrolyseresistent TPU, ovnen Malm er i 2,5 mm rustfrit stål (SS304), og alle lynlåse kommer fra japanske YKK.
Skulle noget alligevel gå i stykker, kan hver komponent bestilles separat – fra teltpløk og skorstensrør til vindue og lynlås. Du har 2 års garanti og 100 dages tilfredshedsgaranti. Læs betingelserne her.
Du har 100 dage til at prøve saunateltet derhjemme. Er du ikke tilfreds, sender du det retur og får pengene tilbage. Det gælder ud over den almindelige fortrydelsesret og 2 års garanti. Læs betingelserne her.
Ja. Malm varmer stenene hurtigt og effektivt, og teltet når ca. 80 °C. Varmen kommer fra 40–60 kg sten rundt om hele ovnen, hvilket giver blødere damp og mindre strålevarme end en almindelig ovn til saunatelte.
Hvor hurtigt det går, afhænger af vejr, vind og brænde.
Ja. Vinduerne bliver varme, hver gang du går i sauna, og visse materialer kan nedbrydes af fugt og varme. Vores vinduer er i hydrolyseresistent TPU, som tåler netop det. Materialet er testet af Intertek i henhold til VDA 275 og VDA 278, bilindustriens standarder for måling af formaldehyd og andre stoffer, som et materiale afgiver, når det bliver varmt. Spørg gerne, om vinduerne er testet, når du sammenligner saunatelte.
Teltdugen er testet af TÜV SÜD. Der kunne ikke påvises fluor, hvilket betyder, at den er fri for PFAS. Samme test viser, at der ikke blev påvist formaldehyd, og at stoffet overholder grænseværdierne for azofarvestoffer.
Teltet er også testet af SGS i henhold til teltstandarden EN ISO 5912. I flammetesten gik flammen ud med det samme, da den blev fjernet. Et telt er dog aldrig brandsikkert i alle situationer, så følg altid instruktionerne for ovn og skorsten.
Se på, hvad du betaler over tid, ikke kun på prisskiltet. I vores pakker er ovn, sten, bænke, vejrbeskyttelse og mere inkluderet, fragten er gratis, og du har 100 dages tilfredshedsgaranti.
Medregn også levetid og reservedele. Skal vinduer, ovn eller lynlåse udskiftes efter et par sæsoner, påvirker det den samlede pris. Vil du have, at vi regner på netop din situation? Kontakt os, så hjælper vi dig.
Ja, og det er sådan, de fleste af vores kunder bruger det. Löv (210 × 210 cm) passer til de fleste grunde, Näver (270 × 270 cm) kan stå i en mindre have eller på en terrasse, og Björk (330 × 330 cm) kræver et større areal. Stam er vores største telt til 16–20 personer. Alle kan stå oppe året rundt med vejrbeskyttelse.
Saunateltet regnes ikke som en permanent bygning, så du behøver ingen byggetilladelse.
Det her er konkret og kan kontrolleres:
1. Uafhængige tests. Teltdugen er testet af TÜV SÜD og er PFAS-fri og brandtestet. Vinduesmaterialet er testet af Intertek for formaldehyd og andre stoffer i henhold til VDA 275 og VDA 278. Det er sjældent blandt transportable saunatelte.
2. Kvalitet i de dele, der slides mest. Hydrolyseresistente vinduer, 2,5 mm rustfrit stål (SS304) i ovnen og lynlåse fra japanske YKK.
3. Designet in-house, sammen med kunder og forskere ved Luleå Tekniske Universitet.
4. Alt er inkluderet, og alt kan udskiftes. Fire størrelser, komplette pakker og reservedele til hver komponent.
5. Et team, der kun laver saunatelte. Et team på 10 personer, som du kan kontakte direkte før og efter købet.
Start med, hvor mange I plejer at være. Löv til 2–4 personer og til dig, der vil tage saunaen med. Näver til 4–6 og vores mest solgte. Björk til 6–10 og Stam til 16–20. I tvivl? Book gratis rådgivning, så hjælper vi dig.
Gratis fragt til døren og 100 dage til at prøve. I tvivl om størrelsen? Book gratis rådgivning, så gennemgår vi jeres plads, og hvordan I vil bruge saunaen.