Köpguide 2026

Vilket bastutält ska jag köpa?

Alla bastutält ser likadana ut på en produktbild. Skillnaden märks först efter några säsonger. Det är fönstren, kaminens stål och dragkedjorna som avgör hur länge tältet håller, och vem som svarar när du behöver hjälp. Här är vad du ska titta efter, och vad vi gör annorlunda.

10 000+
Sålda bastutält
4,9 /5
Trustpilot · 500+ recensioner
100 dagar
Nöjd kund-garanti
2 år
Garanti
Köpguide på video

Josef går igenom bastutälten från början till slut

I den här videon går Josef igenom våra modeller, svarar på vanliga frågor och visar bastutälten, paketen, bänkalternativen och mer. En omfattande genomgång av allt du behöver veta innan du köper.

Byggt för att hålla.

Det som skiljer bastutält åt syns sällan på en produktbild. Det är materialet i fönstren, tjockleken på kaminens stål, dragkedjorna och tillgången till reservdelar som avgör hur länge ett bastutält håller.

Vi har byggt bast för att hålla i många år. En PFAS-fri och brandtestad tältduk, hydrolysresistenta fönster som är testade för vad de avger när de värms upp, kaminen Malm i 2,5 mm rostfritt stål (SS304), dragkedjor från japanska YKK och reservdelar till allt. Här går vi igenom vad du kan titta efter när du jämför.

Kort version

Det här skiljer bast
från andra bastutält.

Varje rad pekar på något du kan kontrollera själv när du jämför. Vill du ha en specifik jämförelse? Hör av dig så hjälper vi dig.

bast Andra portabla bastutält
TesterTyget testat av TÜV SÜD, fönstren av IntertekTältduk, brand och fönster testade av oberoende institut Oberoende tester redovisas sällanFråga vilka tester som är gjorda och av vem
PFAS och brandPFAS-fri och brandtestad tältdukTestat av TÜV SÜD och SGS Påståenden utan oberoende tester är vanligaFråga vem som har testat
FönsterHydrolysresistent TPUHåller sig klara säsong efter säsong PVC eller tunnare TPUKan bli grumliga och spröda av fukt och värme
KaminMalm: 2,5 mm rostfritt stål (SS304)40–60 kg sten runt hela kaminen 0,7–1,5 mm stål, ibland SS430 eller SS201Tunnare stål slår sig lättare, och SS430/SS201 rostar lättare
UppvärmningSnabb och effektiv uppvärmning av stenarnaTill ca 80 °C Stenarna ligger ofta ovanpå kaminenMer värme strålar ut, obehagligt hett nära kaminen
DragkedjorYKK på alla dragkedjorJapanska YKK, världens ledande dragkedjetillverkare Ibland YKK, ibland enklare märkenEn trasig dragkedja kan göra tältet svårt att använda
Garanti2 år + 100 dagars nöjd kund-garantiInte nöjd? Skicka tillbaka tältet Följer ofta lagkravetKan skilja mellan tält och kamin
ReservdelarAlla komponenter är utbytbaraFinns som reservdelar Kan vara svåra att få tag på efter några årNär tältet är en standardmodell från fabrik
PaketFyra storlekarFullständiga paket utifrån din användning Ofta ett eller två paketFärre storlekar
SupportEtt team på 10 personerDirektkontakt före och efter köp Kan vara begränsadNär bastutält är en del av ett större sortiment
DesignDesignat av oss, in-houseTillsammans med kunder och Luleå tekniska universitet Ofta standardmodeller från fabrik
Erfarenhet10 000+ sålda bastutält450+ återförsäljare i Europa –
Det här gör vi bättre

Kvalitet i delarna som slits mest.

Vi har lagt mest arbete på de delar som utsätts för mest värme, fukt och användning.

Samma kvalitet i alla fyra storlekar.

Efter några säsonger

Delarna som slits mest.

Värme och fukt sliter mest på kaminen, fönstren och dragkedjorna. Så här har vi byggt dem.

Kaminen

Malm mot andra kaminer för bastutält

Jämförelsen gäller vanliga kaminer för portabla bastutält.

Malm Andra kaminer för bastutält
Godstjocklek2,5 mmHåller formen i fler säsonger 0,7–1,5 mmTunnare stål slår sig lättare av värmen
StålRostfritt stål (SS304)Nickel och krom som står emot rost Ofta SS430 eller SS201Lite eller inget nickel, rostar och missfärgas lättare
Sten40–60 kg runt hela kaminenVärmen går till stenarna 10–15 kg ovanpå kaminenMindre sten ger kortare och svagare löyly
StrålningsvärmeLåg, du kan sitta näraVärmen går till stenarna i stället Högre nära kaminenObehagligt hett att sitta nära, särskilt med barn
Skorsten1 mm i första skorstensdelenDär värmen är som högst Ofta ca 0,5 mmTunt där värmen är som högst
Skorstenens höjdÖver tältdukenCa 1,5 mMed gnistskydd Ibland ca 50 cmGnistor kan landa på tyget
FörbränningTvå steg (sekundärförbränning)Mindre ved och renare rök Oftast ett stegIngen sekundärförbränning, mer rök från skorstenen
Tältet

Tältet mot andra bastutält

Jämförelsen gäller vanliga portabla bastutält.

bast Andra portabla bastutält
TygTjocklek i denier (D)300D Oxford, både ytter- och innertygTätt och stabilt utan att bli onödigt tungt Ofta 210D, ibland 410D210D är tunt nog att se igenom, 410D gör tältet onödigt tungt
IsoleringTre lager: 300D, bomullsisolering, 300DHåller värmen inne, även när det är kallt ute Varierar och redovisas sällan
PFAS och brandPFAS-fri och brandtestadTestat av TÜV SÜD och SGS Tester redovisas sällanFråga vem som har testat
FönsterHydrolysresistent TPUTestat av Intertek enligt VDA 275 och VDA 278 TPU eller PVC i varierande tjocklekKan bli grumliga och spröda av fukt och värme
FärgFärgat i råmaterialetMindre UV-påverkan och blekning Redovisas sällan
DragkedjorYKK på alla dragkedjorJapanska YKK, världens ledande dragkedjetillverkare YKK eller enklare märken
Tältpinnar och detaljerRostfria detaljer rakt igenomMetallhus och tältpinnarnas kopplingar i rostfritt Tunna tältpinnar, detaljer som inte är rostfriaKan böjas och rosta i fukt
DesignDesignat in-houseMed kunder och Luleå tekniska universitet Ofta standardmodeller från fabrik
Garanti2 år + 100 dagars nöjd kund-garantiAlla komponenter finns som reservdelar Ofta enligt lagkravKan skilja mellan tält och kamin
Tredjepartstestat

Testat av oberoende institut.

Tältduk, brand och fönster är testade av tre oberoende testinstitut.

Bra frågor att ställa när du jämför bastutält: Är tältet testat av ett oberoende institut? Är tältduken PFAS-fri och brandtestad? Är fönstren testade för vad de avger när de värms upp?

Kaminen · Malm

Marknadens bästa kamin för bastutält.

Många kaminer för bastutält bygger på samma princip som en tältkamin, där värmen strålar ut från sidorna, fram och bak. I Malm går värmen i stället till 40–60 kg sten runt hela kaminen. Malm ingår i Näver och Björk, Malm XL i Stam.

Läs mer om Malm
2×
så mycket sten som vår förra kamin
20-25 min
tills stenar och tält är varma i Näver

En bastukamin ska värma stenar, inte luft.

Det viktigaste en bastukamin gör är att värma upp stenarna. Stenarna är den termiska massan i bastun. När de är ordentligt varma får du en mjuk och kraftig löyly när du kastar vatten på dem.

Många kaminer för bastutält är byggda som en tältkamin, med stenarna ovanpå. Då strålar en stor del av värmen ut från sidorna, fram och bak. Det ger kraftig strålningsvärme nära kaminen och mindre värme i stenarna.

I Malm omsluter stenkorgen hela kaminen, så värmen går till stenarna i stället för rakt ut i tältet. Du får mjukare ånga, kan sitta närmare kaminen och behöver mindre ved.

Fyra storlekar

Hur många får plats?

Klicka på ett tält och se hur det ser ut på insidan.

Näver Premium
Mest sålda

Näver Premium

4–6
Personer
Malm
Kaminen

270 × 270 cm, tältet väger 22 kg. Gjort för att stå hemma året om, och flyttbart när ni vill ta med det.

Vill ni bli fler? I de flesta modellerna får det plats en extra ennivåbänk. Köp till en, eller ta in en pall eller bänk ni har hemma.

Välj din bast

Fyra bastutält. Samma kvalitet,
olika storlek.

Samma fönster, samma stål och samma kvalitet rakt igenom. Skillnaden är hur många som får plats.

Mest portabla
Löv Premium

Löv Premium

Världens mest portabla bastutält. 2–4 personer.

22,495 kr25,495 krSpara 3,000 kr
Det här ingår
  • Löv Tält
  • Tältväska Löv
  • Löv Kamin
  • Kaminväska Löv
  • Skorsten
  • Markspik
  • Tyggolv
  • Brandsäker matta
  • 8 till i paketet
Se allt om tältet
Mest sålda
Näver Premium

Näver Premium

Gjord för att stå hemma året om. 4–6 personer.

25,495 kr28,495 krSpara 3,000 kr
Det här ingår
  • Näver - Tält
  • Tältväska
  • Malm Kamin
  • Kaminväska
  • Skorsten
  • Markspik
  • Tyggolv
  • Brandsäker matta
  • 7 till i paketet
Se allt om tältet
Björk Premium

Björk Premium

Riktig bastu hemma utan att bygga. 6–10 personer.

32,995 kr36,495 krSpara 3,500 kr
Det här ingår
  • Björk - Tält
  • Tältväska
  • Malm Kamin
  • Kaminväska
  • Skorsten
  • Markspik
  • Tyggolv
  • Brandsäker matta
  • 7 till i paketet
Se allt om tältet
Störst
Stam Premium

Stam Premium

Byggt för sessioner. 16–20 personer.

45,995 kr50,995 krSpara 5,000 kr
Det här ingår
  • Stam - Tält
  • Tältväska
  • Malm XL bastukamin
  • Kaminväska
  • Skorsten
  • Markspik
  • Tyggolv
  • Brandsäker matta
  • 8 till i paketet
Se allt om tältet
Fri leverans till dörren100 dagars nöjd kund-garanti2 års garantiReservdelar till allt

Osäker på vilken storlek som passar er? Boka rådgivning

Är bast rätt för dig?

bast passar inte alla.

Osäker? Boka kostnadsfri rådgivning så hjälper vi dig att välja.

Testat av experter

Recensioner från våra partners

De här videorna är gjorda i samarbete med bast.

Vad kunder säger

Recensioner från riktiga kunder.

Över 500 kunder har gett oss 4,9 av 5 på Trustpilot.

4,9/5
Trustpilot · 500+ recensioner
Det här undrar köparna mest

Vanliga frågor om att köpa bastutält.

Ja, bast är byggt för att hålla i många år om du tar hand om tältet. Vi har kunder som haft sina bastutält uppställda i över tre år utan problem, och vi har förbättrat både tält och kamin sedan dess. Fönstren är i hydrolysresistent TPU, kaminen Malm är i 2,5 mm rostfritt stål (SS304) och alla dragkedjor kommer från japanska YKK.

Skulle något ändå gå sönder kan varje komponent beställas separat, från tältpinne och skorstensrör till fönster och dragkedja. Du har 2 års garanti och 100 dagars nöjd kund-garanti. Läs villkoren här.

Du har 100 dagar på dig att prova bastutältet hemma. Är du inte nöjd skickar du tillbaka det och får pengarna tillbaka. Det gäller utöver den vanliga ångerrätten och 2 års garanti. Läs villkoren här.

Ja. Malm värmer stenarna snabbt och effektivt, och tältet når ca 80 °C. Värmen kommer från 40–60 kg sten runt hela kaminen, vilket ger mjukare ånga och mindre strålningsvärme än en vanlig kamin för bastutält.

Hur snabbt det går beror på väder, vind och ved.

Ja. Fönstren värms upp varje gång du bastar, och vissa material kan brytas ned av fukt och värme. Våra fönster är i hydrolysresistent TPU som tål just det. Materialet är testat av Intertek enligt VDA 275 och VDA 278, bilindustrins standarder för att mäta formaldehyd och andra ämnen som ett material avger när det värms upp. Fråga gärna om fönstren är testade när du jämför bastutält.

Tältduken är testad av TÜV SÜD. Inget fluor kunde påvisas, vilket betyder att den är fri från PFAS. Samma test visar att inget formaldehyd påvisades och att tyget klarar gränsvärdena för azofärger.

Tältet är också testat av SGS enligt tältstandarden EN ISO 5912. I flamtestet slocknade lågan direkt när den togs bort. Ett tält är ändå aldrig brandsäkert i alla lägen, så följ alltid instruktionerna för kamin och skorsten.

Titta på vad du betalar över tid, inte bara på prislappen. I våra paket ingår kamin, stenar, bänkar, väderskydd och mer, frakten är fri och du har 100 dagars nöjd kund-garanti.

Räkna också med livslängd och reservdelar. Behöver fönster, kamin eller dragkedjor bytas efter några säsonger påverkar det totalkostnaden. Vill du att vi räknar på just ditt fall? Hör av dig så hjälper vi dig.

Ja, och det är så de flesta av våra kunder använder det. Löv (210 × 210 cm) passar de flesta tomter, Näver (270 × 270 cm) klarar en mindre trädgård eller terrass och Björk (330 × 330 cm) kräver en större yta. Stam är vårt största tält för 16–20 personer. Alla kan stå uppe året om med väderskydd.

Bastutältet räknas inte som en permanent byggnad, så du behöver inget bygglov.

Det här är konkret och går att kontrollera:

1. Oberoende tester. Tältduken är testad av TÜV SÜD och är PFAS-fri och brandtestad. Fönstermaterialet är testat av Intertek för formaldehyd och andra ämnen enligt VDA 275 och VDA 278. Det är ovanligt bland portabla bastutält.

2. Kvalitet i delarna som slits mest. Hydrolysresistenta fönster, 2,5 mm rostfritt stål (SS304) i kaminen och dragkedjor från japanska YKK.

3. Designat in-house, tillsammans med kunder och forskare vid Luleå tekniska universitet.

4. Allt ingår och allt går att byta. Fyra storlekar, kompletta paket och reservdelar till varje komponent.

5. Ett team som bara gör bastutält. Ett team på 10 personer som du når direkt, före och efter köp.

Börja med hur många ni brukar vara. Löv för 2–4 personer och för dig som vill ta med bastun. Näver för 4–6 och vårt mest sålda. Björk för 6–10 och Stam för 16–20. Osäker? Boka kostnadsfri rådgivning så hjälper vi dig.

Personlig rådgivning

Redo för en riktig bastu hemma, utan att bygga något?

Fri frakt hem till dörren och 100 dagar att prova. Osäker på storlek? Boka kostnadsfri rådgivning så går vi igenom ert utrymme och hur ni vill basta.

  • Hjälp att välja rätt storlek för er
  • Genomgång av paketen och vad som ingår
  • Tips för uppsättning, värme och användning året runt