Saunapakettimme
Löv
Tässä videossa Josef esittelee mallimme, vastaa yleisiin kysymyksiin ja näyttää saunateltat, paketit, lauteevaihtoehdot ja paljon muuta. Kattava läpikäynti kaikesta, mitä sinun kannattaa tietää ennen ostoa.
Saunatelttojen väliset erot näkyvät harvoin tuotekuvissa. Ikkunoiden materiaali, kiukaan teräksen paksuus, vetoketjut ja varaosien saatavuus ratkaisevat, kuinka kauan saunateltta kestää.
Olemme rakentaneet bastin kestämään vuosia. PFAS-vapaa ja palotestattu telttakangas, hydrolyysinkestävät ikkunat, jotka on testattu sen osalta, mitä niistä vapautuu lämmetessä, Malm-kiuas 2,5 mm:n ruostumattomasta teräksestä (SS304), japanilaisen YKK:n vetoketjut ja varaosat kaikkeen. Tässä käymme läpi, mihin voit kiinnittää huomiota vertaillessasi.
Jokainen rivi kertoo asiasta, jonka voit itse tarkistaa vertaillessasi. Haluatko tarkemman vertailun? Ota yhteyttä, niin autamme.
| bast | Muut siirrettävät saunateltat | |
|---|---|---|
| Testit | Kangas TÜV SÜD:n, ikkunat Intertekin testaamiaTelttakangas, palo-ominaisuudet ja ikkunat riippumattomien laitosten testaamia | Riippumattomista testeistä kerrotaan harvoinKysy, mitä testejä on tehty ja kuka ne on tehnyt |
| PFAS ja palo | PFAS-vapaa ja palotestattu telttakangasTÜV SÜD:n ja SGS:n testaama | Väitteet ilman riippumattomia testejä ovat yleisiäKysy, kuka on testannut |
| Ikkunat | Hydrolyysinkestävä TPUPysyvät kirkkaina kausi toisensa jälkeen | PVC tai ohuempi TPUVoivat samentua ja haurastua kosteuden ja lämmön vuoksi |
| Kiuas | Malm: 2,5 mm ruostumaton teräs (SS304)40–60 kg kiviä koko kiukaan ympärillä | 0,7–1,5 mm terästä, joskus SS430 tai SS201Ohuempi teräs vääntyy helpommin, ja SS430/SS201 ruostuu helpommin |
| Lämmitys | Kivet lämpenevät nopeasti ja tehokkaastiNoin 80 °C:een | Kivet ovat usein kiukaan päälläEnemmän lämpöä säteilee ulos, epämiellyttävän kuuma kiukaan lähellä |
| Vetoketjut | YKK kaikissa vetoketjuissaJapanilainen YKK, maailman johtava vetoketjuvalmistaja | Joskus YKK, joskus yksinkertaisempia merkkejäRikkinäinen vetoketju voi tehdä teltan käytöstä hankalaa |
| Takuu | 2 vuotta + 100 päivän tyytyväisyystakuuEtkö ole tyytyväinen? Palauta teltta | Usein lakisääteisen vähimmäistason mukainenVoi olla eri teltalle ja kiukaalle |
| Varaosat | Kaikki osat ovat vaihdettavissaSaatavana varaosina | Voi olla vaikea saada muutaman vuoden jälkeenKun teltta on tehtaan vakiomalli |
| Paketit | Neljä kokoaTäydelliset paketit käyttötarpeesi mukaan | Usein yksi tai kaksi pakettiaVähemmän kokoja |
| Asiakastuki | 10 hengen tiimiSuora yhteys ennen ostoa ja sen jälkeen | Voi olla rajallinenKun saunateltat ovat osa laajempaa valikoimaa |
| Suunnittelu | Itse suunniteltu, omana työnäYhdessä asiakkaiden ja Luulajan teknillisen yliopiston kanssa | Usein tehtaan vakiomalleja |
| Kokemus | 10 000+ myytyä saunatelttaa450+ jälleenmyyjää Euroopassa | – |
Olemme panostaneet eniten osiin, jotka altistuvat eniten lämmölle, kosteudelle ja käytölle.
Ikkunat altistuvat kosteudelle ja lämmölle joka saunomiskerralla. Käytämme hydrolyysinkestävää TPU:ta, materiaalia, joka on kehitetty kestämään juuri tätä vuodesta toiseen. Kosteus ja lämpö vaikuttavat PVC:hen ja ohuempaan TPU:hun enemmän ajan myötä.
Ikkunamateriaalin on testannut riippumaton testauslaitos Intertek standardien VDA 275 ja VDA 278 mukaan. Ne ovat autoteollisuuden standardeja, joilla mitataan formaldehydiä ja muita aineita, joita materiaalista vapautuu sen lämmetessä.
Telttakankaan on testannut TÜV SÜD. Fluoria ei havaittu, mikä tarkoittaa, että kangas on PFAS-vapaa. Sen on testannut myös SGS telttastandardin EN ISO 5912 mukaan, ja liekkitestissä liekki sammui välittömästi.
Malm-kiukaan tulipesä on 2,5 mm:n ruostumatonta terästä (SS304). Se on selvästi paksumpaa kuin saunatelttojen kiukaissa yleinen 0,7–1,5 mm. SS304 sisältää nikkeliä ja kromia, joiden ansiosta teräs kestää ruostetta. SS430:ssa ei ole nikkeliä ja SS201:n nikkelipitoisuus on matala, joten ne ruostuvat ja värjäytyvät helpommin kosteuden ja lämmön vaikutuksesta.
Telttakangas värjätään jo raaka-aineessa ennen kankaan valmistusta. Väri on koko kuidussa eikä vain pinnalla, mikä vähentää UV-säteilyn vaikutusta ja haalistumista.
Vetoketju on yksi eniten käyttämistäsi osista. Kaikissa vetoketjuissamme on japanilainen YKK, maailman johtava vetoketjuvalmistaja. Jos jokin silti hajoaa, meillä on ratkaisut, joten uutta telttaa ei tarvita.
Monet saunateltat ovat tehtaan vakiomalleja. Me suunnittelemme kaiken itse yhdessä asiakkaiden ja Luulajan teknillisen yliopiston kanssa, jonka väitöskirjatutkijat ja tutkijat ovat neuvoneet meitä materiaalivalinnoissa ja suunnittelussa.
Yli 10 000 asiakkaiden käytössä olevaa saunatelttaa on antanut meille palautetta jo vuosien ajan. Jokainen uusi versio perustuu siihen, mitä asiakkaamme ovat opettaneet meille telttojen käytöstä.
UV-säteily kuluttaa telttakangasta eniten ajan mittaan. Sääsuoja suojaa telttaa auringolta, sateelta ja lumelta, ja lattia, matto ja muut lisävarusteet suojaavat kosteudelta ja kulumiselta. Näin saunateltta kestää useampia kausia.
Sama laatu kaikissa neljässä koossa.
Lämpö ja kosteus kuluttavat eniten kiuasta, ikkunoita ja vetoketjuja. Näin olemme ne rakentaneet.
Malm-kiukaan tulipesä on 2,5 mm:n ruostumatonta terästä (SS304). Paksumpi teräs säilyttää muotonsa pidempään korkeissa lämpötiloissa. Ensimmäinen savupiippuosa on 1 mm paksu, koska se altistuu eniten lämmölle. Savupiippu päättyy noin 1,5 m telttakankaan yläpuolelle, ja siinä on kipinäsuoja, jotta kipinät eivät putoa kankaalle. Joissakin saunateltoissa savupiippu päättyy noin 50 cm kankaan yläpuolelle.
Hydrolyysinkestävä TPU säilyttää kirkkautensa ja lujuutensa kosteudesta ja lämmöstä huolimatta. Intertek on testannut ikkunamateriaalin formaldehydin ja muiden lämmössä vapautuvien aineiden osalta.
Vetoketjua käytetään aina, kun kuljet sisään tai ulos. Käytämme japanilaista YKK:ta, maailman johtavaa vetoketjuvalmistajaa, ja meillä on ratkaisut, jos jokin niistä silti hajoaisi.
Vertailu koskee siirrettävien saunatelttojen tavallisia kiukaita.
| Malm | Muut saunateltan kiukaat | |
|---|---|---|
| Materiaalivahvuus | 2,5 mmSäilyttää muotonsa useamman kauden | 0,7–1,5 mmOhuempi teräs vääntyy helpommin lämmön vaikutuksesta |
| Teräs | Ruostumaton teräs (SS304)Nikkeliä ja kromia, jotka kestävät ruostetta | Usein SS430 tai SS201Vähän tai ei lainkaan nikkeliä, ruostuu ja värjäytyy helpommin |
| Kivet | 40–60 kg koko kiukaan ympärilläLämpö menee kiviin | 10–15 kg kiukaan päälläVähemmän kiviä antaa lyhyemmät ja heikommat löylyt |
| Säteilylämpö | Matala – voit istua lähelläLämpö menee sen sijaan kiviin | Voimakkaampi kiukaan lähelläEpämiellyttävän kuuma istua lähellä, etenkin lasten kanssa |
| Savupiippu | 1 mm ensimmäisessä savupiippuosassaSiellä, missä lämpö on kovimmillaan | Usein noin 0,5 mmOhut siellä, missä lämpö on kovimmillaan |
| Savupiipun korkeusTelttakankaan yläpuolella | Noin 1,5 mKipinäsuojalla | Joskus noin 50 cmKipinät voivat pudota kankaalle |
| Palaminen | Kaksivaiheinen (jälkipalaminen)Vähemmän puuta ja puhtaampi savu | Useimmiten yksivaiheinenEi jälkipalamista, enemmän savua savupiipusta |
Vertailu koskee tavallisia siirrettäviä saunatelttoja.
| bast | Muut siirrettävät saunateltat | |
|---|---|---|
| KangasPaksuus denierinä (D) | 300D Oxford, sekä ulko- että sisäkangasTiivis ja tukeva olematta turhan painava | Usein 210D, joskus 410D210D on niin ohutta, että sen läpi näkee, 410D tekee teltasta turhan painavan |
| Eristys | Kolme kerrosta: 300D, puuvillaeriste, 300DPitää lämmön sisällä myös kylmällä säällä | Vaihtelee, ja siitä kerrotaan harvoin |
| PFAS ja palo | PFAS-vapaa ja palotestattuTÜV SÜD:n ja SGS:n testaama | Testeistä kerrotaan harvoinKysy, kuka on testannut |
| Ikkunat | Hydrolyysinkestävä TPUIntertekin testaama standardien VDA 275 ja VDA 278 mukaan | TPU tai PVC, vaihteleva paksuusVoivat samentua ja haurastua kosteuden ja lämmön vuoksi |
| Väri | Värjätty raaka-aineessaVähemmän UV-vaikutusta ja haalistumista | Kerrotaan harvoin |
| Vetoketjut | YKK kaikissa vetoketjuissaJapanilainen YKK, maailman johtava vetoketjuvalmistaja | YKK tai yksinkertaisemmat merkit |
| Telttakiilat ja yksityiskohdat | Ruostumattomat osat kauttaaltaanMetallikotelot ja telttakiilojen liitokset ruostumatonta terästä | Ohuet telttakiilat, osat eivät ole ruostumattomiaVoivat taipua ja ruostua kosteudessa |
| Suunnittelu | Suunniteltu itseAsiakkaiden ja Luulajan teknillisen yliopiston kanssa | Usein tehtaan vakiomalleja |
| Takuu | 2 vuotta + 100 päivän tyytyväisyystakuuKaikki osat saatavana varaosina | Usein lakisääteinenVoi olla eri teltalle ja kiukaalle |
Telttakankaan, palo-ominaisuudet ja ikkunat on testannut kolme riippumatonta testauslaitosta.
Telttakangas (300D Oxford, 80 g puuvillaeriste) on testattu PFAS-yhdisteiden, formaldehydin, atsovärien, pH:n ja värinkeston osalta. PFAS-yhdisteitä tai formaldehydiä ei havaittu, ja kangas täyttää OEKO-TEX Standard 100:n raja-arvot.
Ikkunamateriaali (TPU) on testattu formaldehydin (VDA 275) ja muiden haihtuvien aineiden (VDA 278) osalta. Ne ovat autoteollisuuden standardeja, joilla mitataan, mitä materiaalista vapautuu sen lämmetessä.
Teltta on testattu telttastandardin EN ISO 5912 mukaan. Liekkitestissä liekki sammui heti, kun se poistettiin, ja pohja läpäisi oman palotestinsä. Metalliosat olivat ennallaan 36 tunnin suolasumutestin jälkeen.
Väitöskirjatutkijat ja tutkijat ovat neuvoneet meitä materiaalivalinnoissa ja suunnittelussa. Kylmänkestävyys, eristys ja energiatehokkuus ovat rakenteen perusta.
Hyviä kysymyksiä saunatelttoja vertaillessa: Onko teltta riippumattoman laitoksen testaama? Onko telttakangas PFAS-vapaa ja palotestattu? Onko ikkunat testattu sen osalta, mitä niistä vapautuu lämmetessä?
Monet saunateltan kiukaat perustuvat samaan periaatteeseen kuin telttakamiina: lämpö säteilee sivuilta, edestä ja takaa. Malm-kiukaassa lämpö menee sen sijaan 40–60 kg:n kivimäärään koko kiukaan ympärillä. Malm kuuluu Näver- ja Björk-pakettiin, Malm XL Stam-pakettiin.
Lue lisää Malm-kiukaastaTasaisesti nouseva, miellyttävä lämpö suoraan kivistä.
Vähemmän aikaa tulen ääressä, enemmän lauteilla.
Kaksivaiheinen palaminen raikkaampaa ilmaa varten teltan ympärillä.
Suuri, tasainen liekki lasiluukun läpi.
Kiukaan tärkein tehtävä on lämmittää kivet. Kivet ovat saunan lämpömassa. Kun ne ovat kunnolla kuumia, saat pehmeät ja voimakkaat löylyt heittäessäsi vettä kiville.
Monet saunateltan kiukaat on rakennettu kuin telttakamiina, kivet päällä. Silloin suuri osa lämmöstä säteilee sivuilta, edestä ja takaa. Seurauksena on voimakas säteilylämpö kiukaan lähellä ja vähemmän lämpöä kivissä.
Malm-kiukaassa kivikori ympäröi koko kiukaan, joten lämpö menee kiviin eikä suoraan telttaan. Löylyt ovat pehmeämmät, voit istua lähempänä kiuasta ja puita kuluu vähemmän.
Napsauta telttaa ja katso, miltä se näyttää sisältä.

270 × 270 cm, teltta painaa 22 kg. Tehty pysymään pystyssä kotona ympäri vuoden, ja siirrettävissä, kun haluatte ottaa sen mukaan.

330 × 330 cm, teltta painaa 26 kg. Perheelle, ystäväporukalle tai yhdistykselle, joka haluaa kunnon saunan kotiin rakentamatta.

210 × 210 cm, teltta painaa 14,7 kg. Mökkireissulle, veneeseen tai yllätyssaunaan rannalla.

Sivut 245 cm, teltta painaa 27 kg. Yhteisösaunoille, leirintäalueille, yrityksille ja sinulle, joka haluat suurimman myös kotiin.
Haluatteko mahtua useampi? Useimpiin malleihin mahtuu yksitasoinen lisälaude. Osta sellainen tai tuo mukaan jakkara tai penkki kotoa.
Samat ikkunat, sama teräs ja sama laatu läpi linjan. Ero on siinä, montako mahtuu.

Maailman kannettavin saunateltta. 2–4 henkilöä.

Tehty olemaan kotona ympäri vuoden. 4–6 henkilöä.

Kunnon sauna kotiin rakentamatta. 6–10 henkilöä.
Etkö ole varma, mikä koko sopii teille? Varaa neuvonta
Epävarma? Varaa maksuton neuvonta, niin autamme sinua valitsemaan.
Nämä videot on tehty yhteistyössä bastin kanssa.
”Saunatelttojen uusi ykkösvalinta. Parempaa laatua ei tällä hetkellä saa.”
”Tässä Bast on todella onnistunut.”
”Pidän kiukaassa siitä, miten paljon yksityiskohtiin on panostettu.”
”Selvästi parempi kuin muut markkinoiden mallit.”
Yli 500 asiakasta on antanut meille arvosanan 4,9/5 Trustpilotissa.
Kyllä, bast on tehty kestämään vuosia, kun pidät teltasta huolta. Joillakin asiakkaillamme saunateltta on ollut pystyssä yli kolme vuotta ilman ongelmia, ja olemme sen jälkeen parantaneet sekä telttaa että kiuasta. Ikkunat ovat hydrolyysinkestävää TPU:ta, Malm-kiuas on 2,5 mm:n ruostumatonta terästä (SS304) ja kaikki vetoketjut ovat japanilaisen YKK:n valmistamia.
Jos jokin silti hajoaa, jokaisen osan voi tilata erikseen – telttakiilasta ja savupiipun putkesta ikkunaan ja vetoketjuun. Sinulla on 2 vuoden takuu ja 100 päivän tyytyväisyystakuu. Lue ehdot tästä.
Sinulla on 100 päivää aikaa kokeilla saunatelttaa kotona. Jos et ole tyytyväinen, palautat sen ja saat rahasi takaisin. Tämä on voimassa tavallisen peruuttamisoikeuden ja 2 vuoden takuun lisäksi. Lue ehdot tästä.
Kyllä. Malm lämmittää kivet nopeasti ja tehokkaasti, ja teltta lämpenee noin 80 °C:een. Lämpö tulee 40–60 kg:n kivimäärästä koko kiukaan ympärillä, mikä antaa pehmeämmät löylyt ja vähemmän säteilylämpöä kuin tavallinen saunateltan kiuas.
Lämpenemisnopeus riippuu säästä, tuulesta ja puista.
Kyllä. Ikkunat lämpenevät joka saunomiskerralla, ja kosteus ja lämpö voivat hajottaa joitakin materiaaleja. Ikkunamme ovat hydrolyysinkestävää TPU:ta, joka kestää juuri tätä. Materiaalin on testannut Intertek standardien VDA 275 ja VDA 278 mukaan. Ne ovat autoteollisuuden standardeja, joilla mitataan formaldehydiä ja muita aineita, joita materiaalista vapautuu sen lämmetessä. Kysy rohkeasti, onko ikkunat testattu, kun vertailet saunatelttoja.
Telttakankaan on testannut TÜV SÜD. Fluoria ei havaittu, mikä tarkoittaa, että kangas on PFAS-vapaa. Sama testi osoittaa, ettei formaldehydiä havaittu ja että kangas alittaa atsovärien raja-arvot.
Teltan on testannut myös SGS telttastandardin EN ISO 5912 mukaan. Liekkitestissä liekki sammui heti, kun se poistettiin. Teltta ei silti ole koskaan paloturvallinen kaikissa tilanteissa, joten noudata aina kiukaan ja savupiipun ohjeita.
Katso, mitä maksat pitkällä aikavälillä, älä pelkkää hintalappua. Pakettiimme kuuluvat kiuas, kivet, lauteet, sääsuoja ja muuta, toimitus on ilmainen ja sinulla on 100 päivän tyytyväisyystakuu.
Ota huomioon myös käyttöikä ja varaosat. Jos ikkunat, kiuas tai vetoketjut on vaihdettava muutaman kauden jälkeen, se vaikuttaa kokonaiskustannuksiin. Haluatko, että laskemme juuri sinun tilanteesi? Ota yhteyttä, niin autamme.
Kyllä, ja niin useimmat asiakkaamme sitä käyttävätkin. Löv (210 × 210 cm) sopii useimmille tonteille, Näver (270 × 270 cm) mahtuu pienempään puutarhaan tai terassille ja Björk (330 × 330 cm) vaatii suuremman alueen. Stam on suurin telttamme, 16–20 henkilölle. Kaikki voivat olla pystyssä ympäri vuoden sääsuojan kanssa.
Saunatelttaa ei lasketa pysyväksi rakennukseksi, joten rakennuslupaa ei tarvita.
Nämä asiat ovat konkreettisia ja tarkistettavissa:
1. Riippumattomat testit. Telttakankaan on testannut TÜV SÜD, ja se on PFAS-vapaa ja palotestattu. Intertek on testannut ikkunamateriaalin formaldehydin ja muiden aineiden osalta standardien VDA 275 ja VDA 278 mukaan. Se on harvinaista siirrettävissä saunateltoissa.
2. Laatua eniten kuluvissa osissa. Hydrolyysinkestävät ikkunat, 2,5 mm:n ruostumaton teräs (SS304) kiukaassa ja japanilaisen YKK:n vetoketjut.
3. Suunniteltu itse yhdessä asiakkaiden ja Luulajan teknillisen yliopiston tutkijoiden kanssa.
4. Kaikki sisältyy ja kaiken voi vaihtaa. Neljä kokoa, täydelliset paketit ja varaosat jokaiseen osaan.
5. Tiimi, joka tekee vain saunatelttoja. 10 hengen tiimi, jonka tavoitat suoraan ennen ostoa ja sen jälkeen.
Aloita siitä, montako teitä yleensä on. Löv 2–4 henkilölle ja sinulle, joka haluat ottaa saunan mukaan. Näver 4–6 henkilölle ja myydyin mallimme. Björk 6–10 ja Stam 16–20 henkilölle. Epävarma? Varaa maksuton neuvonta, niin autamme.
Ilmainen toimitus kotiovelle ja 100 päivää aikaa kokeilla. Epävarma koosta? Varaa maksuton neuvonta, niin käymme läpi käytettävissä olevan tilan ja saunomistottumuksenne.